Mówi się, że jeśli jesz świeże, surowe warzywa i owoce, czujesz się dobrze i masz mnóstwo energii.

Jeśli jesz stare, zwiędnięte jedzenie, czujesz się, no cóż: stary i … zwiędnięty.

Proponuję Ci kwintesencję świeżości – wyhodowane w domu świeże kiełki.

Koktajl enzymów, witamin i energii odżywiający każdą komórkę naszego ciała!

Oto kilka powodów, dla których warto kiełkować:

1. Odżywczość – kiełki to młode rośliny w fazie najintensywniejszego rozwoju, zawierające skoncentrowane białka, minerały, witaminy i enzymy, flawonoidy oraz wiele innych substancji, których w kiełkach jest o wiele więcej niż w dojrzałej roślinie. Biolodzy podkreślają, że największe stężenie ważnych substancji odżywczych rośliny mają właśnie na etapie kiełkowania! np. stężenie wit. B w ciągu od 6 do 10 dnia kiełkowania wzrasta aż o 1500%!

2. Oszczędność – przy niewielkich nakładach można wyhodować bardzo dużo kiełków. Ziarna i nasiona możesz przechowywać latami, nie patrząc na zmiany cen i sięgając po potrzebny ich rodzaj w dowolnej chwili. Nie potrzebujesz inwestycji w sprzęt ogrodniczy, narzędzia.

3. Organiczność i ekologiczność – sam hodujesz w pełni naturalne produkty, bez chemii, pestycydów i innych środków.

4. Dostępność – czy w domu, czy w trakcie rejsu łodzią, czy wakacyjnego biwaku.W hodowli kiełków jesteś niezależny od pogody.

5. Mało miejsca, mało czasu – wystarczy 20 cm blatu kuchennego i 1 minuta dziennie poświęcona uprawie, to cały Twój koszt.

6. Świeżość – kiełki nie leżą na sklepowych półkach, w skrzynkach gdzie żywność traci swoje właściwości (choć i te z półki sklepowej są lepsze od wielu warzyw)

7. Dobre trawienie – obfitość enzymów sprawia, że są dobrze tolerowane nawet przez osoby z problemami trawiennymi.

8. Uniwersalność – kiełki dają wybór większy niż w supermarkecie, możesz dodawać je do wszystkiego. Od zup i sosów, po sałatki, od dressingów po dipy, chlebki i chleby, dodatek do kanapek, ciasteczka, zapiekanki, smarowidła do chleba, a nawet, jako dodatek do pizzy.

9. Twoje jedzenie nigdy nie będzie już nudne!

*używaj nasion przeznaczonych do kiełkowania, inne mogą pleśnieć, psuć się.

Polecam kiełkownice pionowe – kilkupoziomowe, najczęściej plastikowe.

(koszt ok. 16-30 zł)

Właściwości kiełków

Brokuł – bogaty w sulfofran, substancję działającą silnie antynowotworowo. Zawartość sulforafanu (po 4-5 dniach uprawy) w kiełkach jest ponad 25 razy większa niż w dojrzałym brokule.

Uwaga: kiełki tracą sulforafan wraz z czasem przechowywania, dlatego najlepiej jeść świeże kiełki!

Reguluje ciśnienie krwi (obniżają), wspomagają pracę układu krążenia, zapobiegają udarom mózgu.

Wysoka zawartość antyoksydantów wpływa na wzmacnianie układu odpornościowego i nerwowego, a także spowalnia procesy starzenia się organizmu.

Zawarte w nich substancje antybakteryjne niszczą też szczepy bakterii Helicobacter Pylori, a więc chronią przed wrzodami żołądka i zapaleniem śluzówki.

Lekko pikantne w smaku, doskonale pasują do surówek i kanapek.

Burak –  zawiera dużo wit. A, C, B1 oraz całe bogactwo minerałów: potas, wapń, żelazo, magnez, miedź, mangan, oraz dwa rzadkie metale: rubid i cez. Zawierają też kobalt, który ma duże znaczenie przy leczeniu anemii, wpływa bowiem na tworzenie czerwonych krwinek.

Kiełki buraka przywracają równowagę kwasowo – zasadową w organizmie i obniżają ciśnienie krwi.

Zawierają również dużo błonnika oraz kwas foliowy.

Wzmacniają włosy i paznokcie.

Betacyjanina – to jej buraki zawdzięczają swój kolor – ma działanie antynowotworowe.

Ciecierzyca (drobne odmiany) – jej kiełki są dobrym źródłem węglowodanów, białka, witaminy A, C, E oraz oraz witamin z grupy B. Zawierają też dużo wapnia, żelaza i cynku. Wykazują działanie antynowotworowe.

Dobrze smakują na surowo. Można też z nich zrobić pastę, dodać do sałatek oraz używać do posypywania kanapek i ziemniaków.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*