Irytujesz się? Chodzisz na siłownię miesiącami, a efektów wciąż brak?  Mięśnie nie rosną, waga nie spada, co jest nie tak?  

Przyjrzyj się, czy nie popełniasz któregoś z błędów: 

1. Brak systematyczności. 

Zanim zarzucisz ćwiczenia z powodu braku efektów, sprawdź grafik swoich ćwiczeń. Wyłącznie regularne ćwiczenia pomogą w realizacji Twojego celu.

2. Słomiany zapał. 

Każdy trening to mały krok w kierunku uzyskania lepszej sylwetki. Każdy opuszczony trening wydłuża naszą drogę do celu. Nie zniechęcaj się, jeśli po miesiącu nie osiągniesz upragnionego efektu. Jeśli zbierasz kilogramy latami, bądź gotowy pójść z nimi na wojnę złożoną z wielu bitew.

3. Źle dobrane ćwiczenia. 

Dostosuj trening do swojego celu. Inaczej ćwiczyć będzie mężczyzna, który marzy o wyrzeźbionej sylwetce, inaczej osoba potrzebująca treningu ogólnorozwojowego, a jeszcze inaczej kobieta, która chce spalić zbędny tłuszczyk. W tej kwestii najlepiej udać się do trenera personalnego, który pomoże nam w doborze odpowiednich ćwiczeń. Już 2-3 treningi personalne wystarczą, aby nabyć podstawową wiedzę.

4. Nadmiar ćwiczeń lub niedobór. 

Zarówno nadmiar jak i niedobór ćwiczeń wpływa niekorzystnie na twoją sylwetkę. Codzienny intensywny trening nie daje mięśniom szans na regenerację. Warto podzielić treningi na ćwiczenie odpowiednich partii mięśniowych i robić kilkudniowe przerwy między ćwiczeniem tej samej partii mięśni. Nie warto też robić zbyt wielu powtórzeń lub serii, czy używać ciężarów ponad miarę. Przetrenowując mięśnie narażamy je na zwiększone ryzyko urazu lub kontuzji.

Za mały ciężar i anemiczny trening to również nie jest droga do rezultatów.

Zbyt długie przerwy w treningach spowolnią twoje postępy, bo za każdym razem na nowo będziesz musiał przyzwyczajać swój organizm do wysiłku fizycznego

5. Stosowanie wciąż tego samego planu treningów. 

Nasze ciało dość łatwo przyzwyczaja się do określonego rodzaju wysiłku, bo mięśnie mają pamięć. Jeśli chcesz efektów –  zmieniaj ćwiczone partie mięśni, zmieniaj kolejność ćwiczeń czy porę wizyt na siłowni.

6. Ćwiczmy wciąż te same partie mięśni bo jedne mięśnie lubimy ćwiczyć, a inne mniej lub pod wpływem podpowiedzi ?ćwicz tylko brzuch? jeśli zależy nam na zrzuceniu tkanki tłuszczowej z brzucha, czy ?nie ćwicz nóg, same wyszczupleją?.

7. Nie używamy pulsometru (nie sprawdzamy tętna) w trakcie ćwiczeń.

Szczególnie ważne jest utrzymanie odpowiedniego tętna podczas treningów, które mają nam pomóc zrzucać zbędne kilogramy. Odpowiednie tętno, to 60-70% naszego tętna maksymalnego. Zasada ?im bardziej się zmęczę tym lepiej? to nie to samo co trening z odpowiednim do spalania tkanki tłuszczowej tętnem.

8. Niepoprawnie używamy maszyn do ćwiczeń ? szkodząc tym zarówno sobie, jak i maszynom. Koniecznie dowiedz się od instruktora, jak poprawnie wykonywać dane ćwiczenie.

9. Trening w klapkach. Źle dobrane obuwie często uniemożliwia poprawne wykonanie wielu ćwiczeń. Nie mówiąc już o tym, że klapek nie chroni stopy przed urazami, o co przy treningu jest stosunkowo łatwo.

10. Zła dieta. 

Pamiętaj, że same ćwiczenia nie wystarczą. Za twój sukces aż w 70% odpowiada dieta. Jeśli nie wiesz, co powinieneś jeść, udaj się do dietetyka, który dopasuje twoje odżywianie do treningu i celu, jaki chcesz uzyskać. Najczęstsze błędy to zbyt kaloryczna dieta, niedobór białka lub innych makro- i mikroskładników odżywczych.

Zdarza się również, że ćwicząc pozwalamy sobie na zbyt wiele w naszym codziennym odżywianiu, usprawiedliwiając kolejną bułeczkę czy cukierek ?przecież ćwiczę to spalę?. Innym biegunem niewłaściwej diety jest głodzenie się, nawet bardziej niewskazane od przejadania się.

11.  Dietę zastępujemy suplementami. 

Suplementy mają za zadanie uzupełnić twój sposób odżywiania, a nie go zastąpić! Żadne suplementy nie naprawią błędów w odżywianiu.

12.  Brak snu. 

Oprócz odpowiednich ćwiczeń i diety, równie ważna jest regeneracja i odpoczynek. Nie masz co liczyć na zadowalające efekty, jeśli niedosypiasz.

Wniosek: od dziś popełniamy 12 błędów mniej! 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*