Sałaty są niezaprzeczalnie dobrym źródłem witamin i minerałów. Mają również niewiele kalorii.

Mają tak wiele odmian, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W sklepach można znaleźć zarówno sałaty w postaci główek, doniczki z sałatami rosnącymi, jak i sałaty sortowane i umyte, zamknięte w foliowe opakowania lub mix sałat, także pakowany w folię.

Kilka zasad BHP przy zakupie sałat:

– sałata w główkach: zwróć uwagę na barwę i ciężar. Szukaj sałaty ciężkiej, o liściach pełnych wody, jej ubytek bowiem, podobnie jak brunatny kolor u spodu sałaty (tu, gdzie została obcięta) świadczy o starzeniu lub zapleśnieniu warzywa

– sałata w doniczkach: powinna mieć zwarte liście i pnące ku górze (nie rozłożyste, co trudno sprawdzić, ze względu na folię zabezpieczającą warzywo); unikaj śladów zawilgocenia lub zaparzania

– MIX sałat: opcja najmniej czasochłonna w przygotowaniu – to liście po umyciu i posortowaniu.

Uwaga! 

TOREBKA Unikaj torebek, które mają zadrukowaną większą powierzchnię (nawet całą!). Zabieg ten ma na celu ukrycie wad produktu. Torebka nie powinna być „napompowana” – sałata która traci świeżość uwalnia gazy.

Sałata powinna swobodnie PRZESYPYWAĆ SIĘ podczas potrząśnięcia.

KOLOR Liście powinny mieć żywą barwę.

Niedopuszczalne: brązowe plamy na liściach, ogonkach oraz kropelki wody wewnątrz opakowania (sałata oddała wilgoć). Zawilgocenie sprzyja gniciu i mnożeniu się bakterii oraz pleśni.

MYCIE 

Mimo, że sałata w torebkach jest już umyta, należy ją jednak dokładnie umyć w domu, bo jak pisze Joanna Blythman w swojej najnowszej książce pt. „Swallow This: Serving Up The Food Industry’s Darkest Secrets” może być ona pełna bakterii oraz pozostałości kwasów owocowych, a co gorsza środków dezynfekujących np. chloru – które dodaje się podczas mycia warzywa w celu spowolnienia namnażania bakterii.

Jak więc brzmi odpowiedź na pytanie: kupować, czy nie? 

Jeśli nie mamy dostępu do świeżej sałaty od sprawdzonego dostawcy – zawsze jest to jakieś wyjście. Wcale nie najgorsze, przy zachowaniu kilku zasad bezpieczeństwa: torebka miękka, bez kropelek wilgoci w środku, z sałatą jędrną, bez brunatnych plamek. Koniecznie zawsze umyta przed podaniem, żeby pozbyć się resztek środka chemicznego do mycia (bakteriobójczego!).

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*